środa, 16 października 2013

Owoce, a kalorie: banany

"Owoce tuczą!", "Trzymaj się z daleka od bananów, bo są najgorsze" - czytamy, słyszymy od znajomych. Jednak banany, mają sporo witamin, minerałów i innych wartości, dla których warto włączyć je do diety. Jak je jeść, by nie utyć?
 

Banany tuczą?
Na temat bananów krąży niezliczona ilość mitów. Najpopularniejszy i najbardziej zakorzeniony w świadomości Polaków, dotyczy rzekomej szkodliwości końcówek bananów, w których miałyby się znajdować jaja pasożytów. Inny mit dotyczy właściwości tuczących bananów, a jeszcze inny, ich szkodliwości dla zdrowia. Ciekawe skąd tyle niechęci wobec bananów? Może jej źródłem jest zazdrosna konkurencja - rodzimi producenci owoców? Ciężko powiedzieć, jednak jednego możemy być pewni - żaden z powyższych zarzutów nie jest prawdziwy. Mimo, że najbliższe miejsce, gdzie uprawia się banany, jest oddalone od Polski o 5 tysięcy kilometrów, owoce te są jednymi z najchętniej spożywanych w naszym kraju. Warto więc przyjrzeć im się dokładniej.
 
Do wyboru do koloru
Na świecie istnieje kilkadziesiąt odmian bananów, jednak w Polsce dostępna jest niemal wyłącznie jedna z nich - Cavendish. Inne są bardzo rzadko spotykane, a szkoda, bo różnorodności nigdy dosyć. W niektórych krajach można kupić banany o różnych kolorach, kształtach i aromatach.
 
Dlaczego warto je jeść?
Średniej wielkości banan bez skórki waży około 120 gramów i dostarcza około 100 kcal, pochodzących niemal wyłącznie z węglowodanów. Jeden owoc pokrywa około 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 12% zapotrzebowania na witaminę B6, potas oraz błonnik pokarmowy. Owoce te zawierają również witaminy z grupy B, magnez oraz miedź. Ponadto banany, zwłaszcza te bardzo dojrzałe, zawierają znaczne ilości przeciwutleniaczy.
 
Banany- indeks glikemiczny
Banany mają dość wysoki indeks glikemiczny - między 50 a 70, zależnie od stopnia dojrzałości. Ma to zarówno pozytywne jak i negatywne skutki. Do pozytywnych możemy zaliczyć to, że są lekkostrawne. Im wyższy wskaźnik IG, tym dany produkt jest łatwiej przyswajalny. Dzięki temu banany są polecane w przypadku problemów żołądkowych. Nadają się również do spożywania zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu, w celu uzupełnienia energii i mikroelementów. Wadą wysokiego IG bananów jest to, że nie są polecane osobom stosującym diety odchudzające. Wysoki IG oznacza, że po spożyciu produktu poziom glukozy w organizmie gwałtownie wzrasta, czego następstwem jest wyrzut większej ilości insuliny, co z kolei powoduje szybkie pojawienie się uczucia głodu. Niemniej banany nie zasługują na miano „tuczących”. Jeden owoc dostarcza tyle samo kalorii, co dwa ciastka, ale w przeciwieństwie do nich zawiera także witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Dlatego, jeżeli odchudzamy się, a najdzie nas ochota na „coś słodkiego” banan na pewno będzie lepszym wyborem niż jakiekolwiek słodycze.

Nie wyspałaś się? Pewnie zjesz dużo i niezdrowo.

Ludzie, którzy nie spali w nocy, kupują następnego dnia więcej jedzenia, w dodatku bardziej kalorycznego - informują szwedzcy naukowcy na łamach pisma "Obesity".
W wyniku badań okazało się, że deprywacja snu prowadzi do podniesienia się we krwi poziomu greliny, hormonu, który wzmagał poczucie głodu następnego ranka. Co ciekawe jednak, to nie grelina była bezpośrednio odpowiedzialna za kupowanie jedzenia. Nie istniała bowiem prosta korelacja u poszczególnych badanych między poziomem greliny a zakupami.

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji uważają więc, że inny mechanizm odpowiada bezpośrednio za wzmożone zakupy, na przykład impulsywne podejmowanie decyzji. Naukowcy poprosili 14 dorosłych mężczyzn, którzy wzięli udział w eksperymencie, o kupienie w supermarkecie za sumę około 50 dolarów tyle jedzenia, ile będą w stanie, spośród 40 artykułów do wyboru. Jedną połowę artykułów stanowiły produkty niskokaloryczne, a drugą - wysokokaloryczne.

Przed zakupami badani dostali skromne śniadanie, żeby podczas zakupów zminimalizować efekt głodu. Mężczyźni robili zakupy rano - po przespanej nocy oraz po nieprzespanej nocy. Okazało się, że po nieprzespanej nocy badani kupowali więcej jedzenia. Po pierwsze, kupiono jedzenie o dziewięć procent bardziej kaloryczne, oraz, po drugie, było go o 18 proc. więcej, uwzględniając wagę.

Naukowcy mają zamiar kontynuować badania. Ich celem jest ustalenie, w jaki sposób pozbawienie snu wpływa na nasze zachowania żywieniowe, czy wpływa na impulsywne kupowanie w ogóle oraz czy również częściowe niewyspanie odgrywa w tym przypadku jakąś rolę.

Dieta na cellulit - co jeść, żeby się pozbyć pomarańczowej skórki?

Kremy, masaże czy zabiegi mogą pomóc, ale tylko jako dodatek do treningu i właściwego sposobu żywienia. Jeśli nie będziemy żyć aktywnie i nie zadbamy o dobrą dietę, jednego możemy być pewne: cellulit na pewno nas nie opuści. Co jeść, by wspomóc walkę z pomarańczową skórką?


1. Co powinniśmy jeść, żeby nie wspomagać jego powstawania?
Powinniśmy jeść pięć posiłków dziennie, spożywajmy małe porcje ale z większą częstotliwością. W każdym posiłku powinny znaleźć się warzywa, dwa razy dziennie owoce, dwa do trzech razy w tygodniu na naszym stole powinny zagościć ryby.

2. Z jakich produktów powinniśmy zrezygnować?
Należy unikać potraw tłustych i ciężkostrawnych. Warto też ograniczyć ilość soli używaną w kuchni, nie dosalać gotowych potraw i zrezygnować ze słonych przekąsek, ponieważ sól zatrzymuje wodę w organizmie.

3. Czy są jakieś herbaty, soki, które pomogą nam się pozbyć cellulitu (wspomogą dobry trening i dietę)?
Polecane są wszystkie soki warzywne - są niskokaloryczne, dostarczają witamin i minerałów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że często są lekko posolone, a sól sprzyja zatrzymaniu wody w organizmie, jej nadmiar może prowadzić do rozwoju obrzęków, a co za tym idzie pogłębiania się problemów z nierówną, gąbczastą skórą. Walczyć z cellulitem można poprzez wzbogacenie diety o czarny bez, chroniący przed obrzękami, jak również usuwający nadmiar wody w przestrzeniach międzykomórkowych.

4. Czy powinniśmy dodać jakieś witaminy lub inne suplementy, które pomogą nam się pozbyć cellulitu?
Dieta antycellulitowa powinna zawierać witaminę C obecną w owocach i warzywach, takich jak pomarańcze, kiwi, kalafior czy papryka, stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się gładka i jędrna. W diecie powinny również gościć kasze, banany i owoce morza, czyli źródło krzemu - pierwiastka, który zapobiega powstawaniu cellulitu i sprawia, że skóra jest elastyczna. Ryby i owoce morza w diecie, są najlepszym znanym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które również pozytywnie wpływają na wygląd skóry poprzez regulację układu krążenia.

Co jeść jesienią?

Lato rozpieszczało nas jeśli chodzi o bogactwo wyboru: świeże owoce i warzywa kusiły nas nie tylko wyglądem czy zapachem, ale przede wszystkim intensywnym smakiem. Pamiętajmy jednak, że to ostanie chwile, by cieszyć się maliną czy borówką amerykańską. Nie ma tego złego. Jesień też daje nam dużo smacznych i zdrowych możliwości!


 





Na czym głównie powinna opierać się nasza dieta jesienią, gdy chcemy dostarczyć organizmowi witamin i minerałów, by uniknąć przeziębień, ale też zależy nam na szczupłej sylwetce?

- Nasz sposób odżywiania się jesienią nie powinien specjalnie różnić się od całorocznego. W diecie nie może zabraknąć pełnoziarnistych przetworów zbożowych, nasion, roślin strączkowych, owoców i warzyw, chudego nabiału, a także ryb. Składniki pokarmowe szczególnie istotne dla właściwej pracy układu immunologicznego, a więc chroniące nas przed przeziębieniami, to witamina D oraz cynk. Witaminę D znajdziemy przede wszystkim w rybach, natomiast cynk występuje w orzechach, nasionach, pełnych ziarnach zbóż i owocach morza.

Czy sięgnąć po jakieś suplementy diety jesienią?

- Dobrze skomponowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, dlatego jeżeli w naszym jadłospisie niczego nie brakuje, nie ma potrzeby zażywania preparatów witaminowo-mineralnych ani pozostałych suplementów diety. Wyjątkiem są wegetarianie oraz pozostałe osoby nie jadające ryb.
Takie osoby powinny w okresie jesienno-zimowym rozważyć suplementację witaminy D. Jesienią rzadziej wystawiamy skórę na działanie promieni słonecznych, które są niezbędne aby organizm mógł tę witaminę wytwarzać samodzielnie, dlatego musimy dostarczać ją z dietą, a ryby są głównym jej źródłem.

piątek, 11 października 2013

Co to jest stretching?


Dzisiaj o tym, co to jest stretching i do czego jest nam potrzebny? Stretching to nic innego jak ćwiczenia rozciągające. Bardzo ważne jest wykonywanie ich po treningu. Mięśnie po dużym wysiłku potrzebują rozluźnienia. Taka pięciominutowa gimnastyka wspomaga regenerację mięśni, a przy okazji zwiększa elastyczność Twojego ciała. Pod spodem umieszczam przyjemny trening na rozluźnienie. :)
 

Trening z Mel B


Zapraszam do treningu! Dzisiaj trenujemy całe ciało. Pobudzamy mięśnie do pracy ;)
 
 Rozgrzewka
 
 
Trening cardio
 
Trening abs
 
10 - minutowy trening nóg
 
Na koniec warto, a nawet koniecznie jest się porozciągać, w celu rozluźnienia mięśni. Polecam ćwiczenia rozluźniające z Mel B, znajdziecie je w poprzednim treningu w zakładce "plany treningowe". ;)


Ćwiczenia na nogi - jak wysmuklić wewnętrzną stronę ud

Wewnętrzna strona ud to jedna z najcięższych partii do wytrenowania. Tym bardziej, że tradycyjne zestawy ćwiczeń na nogi nie zawsze na nią działają. Dlatego zobacz, co przygotował trener Patryk Niekłań.

ĆWICZENIE NR 1
ćwiczenia na nogi
Przysiady ze sztangą - opcja trudniejsza - szeroki rozstaw nóg i stopy skierowane na zewnątrz.
 












ĆWICZENIE NR 2
ćwiczenia na nogi

"Martwy ciąg metodą sumo".














ĆWICZENIE NR 3
ćwiczenia na nogi
Przywodzenie horyzontalne z wykorzystaniem maszyny.














ĆWICZENIE NR 4
ćwiczenia na nogi
Przywodzenie nóg z wykorzystaniem linki wyciągu dolnego.
 












Harmonogram ćwiczeń
Nie ma określonej ilości zalecanych ćwiczeń, gdyż każdy ćwiczący jest w innej sytuacji. Powinniśmy tak rozplanować trening, aby nie zajął on dłużej niż 30 minut. Wykonujemy głównie te ćwiczenia, które są dla nas najtrudniejsze i wymagają najwięcej wysiłku. Średni czas poświęcony na jedno to około 5 minut.
Zalecana ilość serii to 3x15 powtórzeń, a dla zaawansowanych - aż do wywołania palenia wewnątrz mięśniowego. Pamiętajmy że nawet najbardziej urozmaicony program ćwiczeń bez odpowiedniego planu żywieniowego nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Dlaczego powinniśmy pić wodę?

Woda jest naprawdę istotnym składnikiem w Naszym życiu. Około 70% ciała ludzkiego składa się właśnie z wody. Bez wody Nasza ludzkość oraz inne organizmy żyjące na Naszej planecie nie przetrwałyby. Dlaczego tak ważnym elementem zdrowego odżywiania jest regularne spożywanie wody?

Woda pełni w Naszym organizmie naprawdę sporo funkcji. Między innymi:
  • rozpuszcza i usuwa z organizmu zbędne produkty ( oczyszcza go z toksyn ),
  • transportuje składniki odżywcze do komórek,
  • tworzy ochronę dla narządów,
  • nawilża powietrze, które wdychamy,
  • odgrywa ważną rolę podczas regulacji temperatury ciała,
  • amortyzuje stawy,
  • nawilża tkanki oraz skórę.
Jak często powinniśmy pić wodę? 
Kiedy czujemy pragnienie jest to znak, że Nasz organizm powoli się odwadnia. Jednak nie powinniśmy do tego doprowadzać.  Starajmy się małymi łyczkami przez cały dzień wypijać ilość wody, która jest dla Naszego organizmu przypisana.

Ile wody powinniśmy wypijać w ciągu dnia?
Przyjmuje się, że na każde 30 kg masy ciała przypada 1 litr wody. Aby obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie na wodę możemy podzielić swoją wagę przez 30.
Np: Osoba ważąca 60 kg powinna spożywać dziennie około 2 litrów wody.
Zapotrzebowanie na wodę wzrasta wraz ze zwiększeniem temperatury powietrza oraz aktywności fizycznej.

Podczas aktywnego trybu życia pozbywamy się z Naszego organizmu większej ilości wody, którą powinniśmy uzupełnić. Tak samo dzieje się podczas upałów.

Jak powinniśmy pić wodę?
Największą ilość wody powinniśmy spożywać od razu po przebudzeniu się.
Np: osoba ważąca 60 kg z samego rana powinna spożyć około 0,7 litra wody. Wodę powinniśmy pić małymi łyczkami przez cały dzień.

UWAGA!
Podobno picie  wody podczas posiłku zmniejsza stężenie enzymów trawiennych. Przez to Nasz organizm gorzej sobie radzi ze strawieniem pokarmu. Zalecane jest picie od 10-30 minut przed posiłkiem a później po około 1,5-2 h po posiłku. Jednak każdy mówi co innego. Nie ma jednakowej teorii.  Dlatego warto jest podchodzić sceptycznie do tej informacji. Kilka łyczków podczas posiłku na pewno nie wyrządzi Nam krzywdy :)
Wypicie wody przed posiłkiem sprawia, że jesteśmy bardziej pełni i Nasz organizm nie czuje tak dużego głodu.

Co możemy zaliczyć do wody?
Oprócz wody mineralnej do dziennego spożycia wody możemy zaliczyć: zieloną herbatę, słabe napary herbaty, napary mięty, rumianku czy dzikiej róży. Jednak pamiętajcie, że woda mineralna ( oczywiście posiadająca cenne składniki mineralne ) jest cenniejsza od przygotowanej wody.

środa, 9 października 2013

Chipsy. Dlaczego nigdy nie masz ich dosyć?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zawsze zjadasz do ostatniego okruszka swoje ulubione chipsy? Dlaczego nigdy nie masz ich dość? To pytanie dręczyło też pewnego amerykańskiego naukowca. Rozłożył więc swoje ulubione chipsy na czynniki pierwsze, by odkryć dlaczego tak uzależniają. Cała tajemnica tkwi w recepturze.
Zostały tak zaprojektowane, byś nigdy nie poczuł, że masz ich dosyć - twierdzi autor badania Steven Witherly.

Witherly wziął na warsztat kukurydziane chipsy Doritos o smaku serowym. Odkrył, że mają dwa dominujące smaki: umami i drugi, który nazwał "smakiem długo zawieszonym w czasie". Tłumaczy, że smak ten daje taki sam efekt, jak zjedzenie czosnku - pozostawia on długo odczuwany zapach, który pobudza wspomnienia i zachęca do jedzenia.
Co ciekawe, żaden z tych smaków nie dominuje w Doritos. Przenikają się i równoważą, sprawiając, że nie odczuwamy "zmysłowej sytości", czyli uczucia przejedzenia spowodowanego przez dominujący smak.
Dwa kwasy - mlekowy i cytrynowy sprawiają, że napływa nam ślina do ust. Inny składnik - maślanka - dostarcza jeszcze więcej kwasu mlekowego. 
Na dodatek połowa kalorii w chipsach pochodzi z tłuszczu. To dlatego chipsy rozpływają się na języku. Oszukują przy tym twój mózg, który sądzi, że kalorie też zniknęły. Na dodatek wszystkie składniki są bardzo drobno zmielone, co sprawia, że docierają do każdego zakamarka ust.

Wniosek? Wyrzućcie chipsy ze swojego menu raz na zawsze!

sobota, 5 października 2013

12 powodów, dla których warto jeść owoce. More reasons to eat fruit!


Czego nie wiemy o... Cudownych właściwościach czerwonej herbaty

Czerwona herbata pochodzi z Chin i jest nazywana "cesarską" ponieważ w pierwszych wiekach naszej ery w Chinach mógł pić ją jedynie cesarz. Zwykłym ludziom groziła za to kara.
Obecnie w Polsce można dostać trzy rodzaje czerwonej herbaty: pu-erh, oolong oraz puszong. Ja jednak chcę skupić się na tej najpowszechniejszej, która zyskała miano "zabójcy tłuszczu" czyli Pu-Erh.
Co ciekawe uzyskuje się je z tej samej rośliny co herbatę czarną, różnica powstaje dopiero podczas procesu produkcji i przetwarzania.

Herbata dla osób na diecie, ale nie tylko! Pu-erh to nie tylko pogromca tłuszczu, to strażnik całego naszego organizmu!


Zawarte w herbacie pu-erh związki aktywują enzymy trawienne i pobudzają do wydzielania soków, a także wspomagają perystaltykę jelit! W efekcie podkręcają metabolizm i spalanie tłuszczu.

Ponadto czerwona herbata wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn (stąd też jej lekko moczopędne działanie - pijąc pu-erh odwiedzamy toaletę zdecydowanie częściej).

Badania przeprowadzone w Japonii wykazały, że dzięki zawartości dysmutazy ponadtlenkowej, polifenoli i flawonoidów zwalczających wolne rodniki może chronić Nas przed nowotworami, niszcząc ich rozwój już w zarodku!

Zawiera wiele związków fluoru, wapnia, manganu i teiny.

Nie należy jej słodzić! Cukier może neutralizować większość jej właściwości, a szkoda marnować takiego bogactwa składników wspomagających organizm.
 

piątek, 4 października 2013

Owoc na przekąskę

Masz w planach wakacyjne wędrówki albo rowerowe wycieczki? Nie zapomnij wziąć ze sobą suszonych owoców! Stwórz własną, ulubioną mieszankę. Są skoncentrowanym źródłem składników odżywczych, dzięki temu zawierają także więcej błonnika, minerałów i niektórych witamin. Słyszałaś, że są kaloryczne? Niektóre tak, ale większość suszonych owoców (wyłączając daktyle i rodzynki) ma niski indeks glikemiczny. Dzięki temu są bardziej sycące i mogą być spożywane przez osoby, które chcą stracić na wadze.

czwartek, 3 października 2013

Akcja "Motywacja"

Budzisz się rano, patrzysz w lustro i już wiesz, że nadszedł ten czas, kiedy trzeba zacząć działać. Nie możesz odkładać tego na później, szukać wymówek lub czekać, że nadprogramowe kilogramy same znikną. Wiesz przecież, że nadmiar ciała zaczyna być dla ciebie przeszkodą, ogranicza twoją aktywność, odbiera siły, wpływa na stan zdrowia i poczucie własnej wartości. Decyzję podejmujesz więc natychmiastowo – dieta – słowo powracające jak bumerang, dla niektórych złowieszcze dla innych, w tym jak sądzisz dla Ciebie, wybawcze. I co dalej…?
Najtrudniejszy pierwszy krok
Psycholodzy twierdzą, że najważniejsze w procesie zmian jest dostrzeżenie problemu i podjęcie decyzji o działaniu. W świetle tej teorii wszyscy, którzy zdecydowali się na dietę, najtrudniejsze mają już za sobą. Teraz wystarczy postanowienia zamienić w czyny i gotowe. Z pewnością przyda się wsparcie rodziny i znajomych.
Cel jest jasny i klarowny – schudnąć. Ale ile? Jak szybko? W jaki sposób? Wszystkim nam zależy na maksymalnych efektach w ekspresowym czasie przy minimalnym wysiłku. Dlatego wciąż tak popularne są diety zakładające drastyczne obniżenie kaloryczności posiłków, obiecujące rewelacyjne efekty po 2 – 4 tygodniach stosowania. Apteczne półki uginają się od suplementów diety gwarantujących smukłą sylwetkę. Ale pamiętajcie - szybkie diety, tzw. głodówki powodują efekt jo - jo.
Wniosek? W odchudzaniu tak, jak w biznesie – najważniejsze jest określenie celu. Twój cel powinien być prosty, mierzalny, osiągalny i określony w czasie.

Bielizna termoaktywna

Często bywa, że podczas wysiłku fizycznego, nawet stosując specjalistyczną odzież wierzchnią, odczuwamy dyskomfort w najbardziej delikatnych miejscach. Podczas jazdy na rowerze, biegania czy fitnessu zaczynamy się pocić, spodenki wilgotnieją, stają się coraz cięższe i przyklejają się do ciała. Zmagając się z nieprzyjemnym uczuciem lepkości i będąc narażonym na otarcia, zastanawiamy się, dlaczego kosztowny strój nie spełnia swojej roli. Tymczasem powód jest prosty – źle dobrana bielizna. Jak zatem wybrać dobrą termoaktywną bieliznę osobistą? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego bielizna została wykonana. Dwuwarstwowa oddychająca dzianina gwarantuje sprawne odprowadzanie potu. Ważne też, żeby materiał, który będzie bezpośrednio przylegał do naszego ciała, był przyjemny w dotyku. Dobrze jest sprawdzić, czy w produkcie wyeliminowano wszelkie elementy, które mogą obcierać i powodować podrażnienia, takie jak – szwy, metki czy naszywki.

The question isn' t CAN YOU? it' s WILL YOU?


środa, 2 października 2013

Mix ćwiczeń na sexy brzuch

Małe co nieco na "boczki" i "oponki".

Tak, więc dzisiaj kilka filmików, które pomogą Nam spalić boczki, wysmuklić talię i wzmocnić biodra. Pamiętajcie, że takie zestawy to nie wszystko i trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie i aerobach.
 
Rozgrzewka
 
10 min Booty Shaking Waist Workout
Moim zdaniem najlepsze z ćwiczeń Tiffany na boczki plus bardzo obfita praca biodrami. Plusem jest to, że ćwiczenia  wykonywane są w formie tańca. Początkujący będą mieli zakwasy gwarantowane. Ćwiczenia wykonywane są na stojąco.
 
Denise Austin Pilates: Hips & Thighs 
Co prawda ćwiczenia te poświęcone są również Naszym nogom, ale główną rolę grają tu biodra. Ćwiczenia wykonujemy na podłodze, w różnych pozycjach.
 
Kill That Muffin Top for Beginners
Ćwiczenia wykonywane w różnych pozycjach angażują wszystko: boczki, talię, biodra. Przyjemna sceneria. Potrzeba hantla, ewentualnie butelki z wodą.
Slim Waist Yoga Routine
I nawet coś z jogi dla jej miłośniczek. Te, które nie "jogują" mogą się zdziwić podczas ćwiczeń ;), że te proste ćwiczenia tylko tak wyglądają, bo w rzeczywistości wcale takie nie są. Ćwiczymy głównie na stojąco lub z podparciem.
 
How to burn off 200 calories
I coś bardziej męczącego, ale i sukcesywnego (mam nadzieję). Ćwiczenia na spalanie kalorii.
 
Mel B - Ćwiczenia rozluźniające i rozciągające

Na koniec 6 minut relaksu. Ćwiczenia, po których twoje mięśnie się zregenerują, bardzo istotne po ogromnym wysiłku.
 

Gadżety na ponętne uda i pośladki

Współczesna kobieta pielęgnując swoją figurę ma znacznie trudniejsze zadanie niż XIX.-wieczna dama. Moda nie pozwala nam ukryć bioder, pupy i nóg pod tonami materiału. Dlatego należy znaleźć fantazyjny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej i z tych części ciała. Można to osiągnąć w prosty sposób – i to bez wychodzenia z domu!
W pierwszej kolejności proponujemy powrót do dzieciństwa i odkrycie na nowo zabawy, jaką daje skakanie na skakance. Nie musi to być już sznurek, który gdy ‚skusimy’ boleśnie chłosta nasze łydki. Nowoczesny sprzęt sportowy, jakim jest właśnie skakanka wyposażony jest w ergonomiczne rączki i licznik, może być wykonany z nylonu lub bawełny i dostosowuje się do naszego wzrostu.
Trening na skakance jest wyjątkowo intensywny. Nie można zapomnieć o rozgrzewce i dostosowaniu tempa do naszej kondycji. Po kilku minutach skakania robimy kilkunastosekundową przerwę. Skakanie można urozmaicać rozciągającymi ćwiczeniami.
 
 

wtorek, 1 października 2013

"Ujemne kalorie"

Każda osoba która chciała kiedyś schudnąć szukała czegoś w stylu „diety cud” . Czy coś takiego w ogóle istnieje? Warto czasem poszukać pewnych ciekawostek – można wkomponować do diety niektóre rzeczy, np. ujemne kalorie. Ale co to tak właściwie jest?

Ujemne kalorie – zjawisko to występuje wtedy gdy organizm zużywa więcej energii na trawienie pokarmu niż pokarm dostarcza. Gdy organizm odczuwa niedobór energii sięga po „zapasy” – tkankę tłuszczową której chcemy się pozbyć. Umiejętnie ułożony jadłospis bazujący na ujemnym bilansie energetycznym pozwala schudnąć nawet do 5 kg tygodniowo!

Ujemne kalorie zawierają warzywa i owoce zwierające dużą ilość wody oraz bogate w minerały i witaminy. Do takich produktów należą m.in. : szparagi, brokuły, rzodkiewka, sałata, ogórek, arbuzy, melony, papryka, marchew, czosnek, cebula, seler…

100 g selera to zaledwie 8 kcal, a na jego strawienie organizm potrzebuje o wiele więcej energii. Ciastko natomiast może mieć nawet 500 kcal, ale organizm na strawienie ciastka potrzebuje zaledwie 300 kcal – nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

Nie należy jednak wierzyć w cuda – dieta opierająca się na ujemnych kaloriach nie zawiera odpowiednich składników odżywczych, może być więc aż niebezpieczna na dłuższą metę. Warto jednak pomyśleć o włączeniu do swojego menu „ujemnych kalorii”.

Twój pierwszy trening

Zapraszam do treningu. Na początek coś krótkiego. 20 - minutowy trening całego ciała. Rozgrzewamy mięśnie, bo przed nami miesiące pracy ;)
 

sobota, 28 września 2013

Od czego zacząć?

Rzecz jasna zaczynamy od postanowienia. To już pierwszy krok w kierunku zdrowego życia. No i oczywiście motywacja, to coś bez czego nie uda nam się zrealizować planów. Dlatego musisz znaleźć silny punkt zaczepienia. Musi to być coś co da ci naprawdę siłę, np. możesz podjąć się wyzwania zdobycia pięknej sylwetki na lato, na wymarzone wakacje na plaży w bikini. Jeżeli to ci się uda, masz na swoim koncie ogromny sukces. A potem czas na realizację planów, czyli praca nad swoim ciałem. Pomoże ci w tym tzw. szczęśliwa siódemka, czyli 7 zasad, których przestrzeganie zapewni ci zdrowie fizyczne i psychiczne.
  1. Urozmaicenie posiłków.
  2. Umiarkowanie w jedzeniu i piciu – zaleca się spożywanie 4-5 posiłków o umiarkowanej wielkości dziennie. 
  3. Uregulowanie, czyli systematyczność w jedzeniu – staraj się zachować regularność w wielkości i częstotliwości spożywanych posiłków. Zaleca się spożywanie posiłków co 3-4 godziny, a ostatni z nich powinien być zjedzony 2-3 godziny przed snem.
  4. Umiejętność przyrządzania potraw – wybieraj techniki kulinarne, które nie wprowadzą dodatkowych ilości tłuszczu do Twojej diety.
  5. Uprawianie sportu - pamiętaj o regularnej dawce wysiłku fizycznego.
  6. Unikanie nadmiaru używek, stresu. 
  7. Uśmiechnij się -  w końcu to podstawa sukcesu w każdej dziedzinie!
Trzymam kciuki,
Powodzenia!

"Bieg Leśnika"


Właśnie jestem po "Biegu Leśnika" organizowanym przez Nadleśnictwo Skierniewice. Samopoczucie świetne. Was też namawiam do aktywności fizycznej. Pamiętajcie, nie chodzi o osiągnięcia, ale o chęci.